background-image

Hogyan védhetjük környezetünket ha távmunkaban dolgozunk

Távolról végzett munka, járványhelyzet, otthoni szobák rögtönzött irodává szervezése - az elmúlt hónapokban valószínűleg sokunknak minden nap meg kell küzdenie ezzel. Egyrészt beszélhetünk a kényelemről, hiszen mindössze egy csésze kávéra és egy laptopra van szükség, és akár az ágyból végezhetjük a jelenlétet nem igénylő feladatokat. Másrészt gyorsan rémálommá válhat: zavar az unalom, és idővel a társak hiánya is kellemetlenné válik. Ezenkívül a kapkodva irodává átalakított otthon kezd rendezetlenné válni, amit nehéz kezelni. A távmunka nem mindig jár együtt a környezetvédelemmel. Tehát hogyan valósítsuk meg otthon a „nulla hulladék” (zero waste) ideológiát? Egyáltalán lehetséges ez? Természetesen igen!

 

A ZERO WASTE NEM VÁLASZTÁS, HANEM KÖTELEZETTSÉG

Az Eurostat által közzétett jelentés szerint a lengyelek évente 9 millió tonna élelmiszert pazarolnak el. Ez azt jelenti, hogy átlagosan mindegyikünk körülbelül 52 kg ételt dob ki éves szinten. Javasoljuk az alkalmazások használatát az élelmiszermentéshez (akár 50% -kal olcsóbban vásárolva) a közeli éttermekből, pékségekből, kávézókból és üzletekből zárás előtt vásárolva, mint amilyenek a Foodsi vagy a Too Good To Go.

Ezenkívül évente körülbelül 8 millió tonna műanyaghulladék kerül a tengerekbe és az óceánokba, és a strandokon található szemét 85%-a szintén műanyag. A Green projects becslései szerint 2050-re több műanyag lesz a tengerekben és az óceánokban, mint hal. Csak az Európai Unió országaiban évente 36,4 milliárd műanyag szívószálat használnak.

Ezek a statisztikák ijesztőek és azt mutatják, hogy bolygónk állapota évről évre romlik. Szemünk előtt csökken a jégtakaró felszíne, számtalan állatfaj pusztul ki, a tengerek és óceánok szintje emelkedik. Sajnos mindezek a változások elsősorban az ember ipari tevékenységhez kapcsolódnak. A tudósok figyelmeztetnek, hogy 2030-ra olyan fordulóponthoz érkezünk, amely visszafordíthatatlan változásokkal jár az ökoszisztémában.

Ezért mindannyiunknak mindent meg kell tennünk, hogy hozzájáruljunk e tendencia megfordításához. Szerencsére az ökológiai tudatosság évről évre javul. Egyre többet tudunk az éghajlatváltozásról és a környezetszennyezésről, és sokan szeretnénk „öko” lenni. Egyre többen élnek a zero waste ideológia szerint. De mit is jelent ez valójában?

 

VALÓJÁBAN MI A ZERO WASTE?

A zero waste lényege a pazarlás elkerülése a szó minden értelmében. Ez nem csak pazarlás nélküli élet, bár általában ezzel lehet kirobbantani az öko-forradalmat otthonunkban, de az is hozzátartozik, hogy tartózkodunk az erőforrások felesleges felhasználásától. A zero waste ideológiának öt aspektusa van.

Refuse – vagyis bizonyos dolgokat megtagadni magadtól, és bizonyos szempontból feladni a kényelmes, de nem ökotudatos megoldásokat.

Reduce – erőforrások fogyasztásának csökkentése.

Reuse – lemondás az eldobható forrásokról az ismételten használható források javára - például egy üveges vizespalack az eldobható műanyag palackok, kulacsok helyett.

Recycle – hulladék válogatása és feldolgozása az újrahasznosítás céljából.

Rot – erőforrások komposztálása.

 

HOGYAN VALÓSíTHATÓK MEG EZEK AZ ELVEK MUNKÁBAN?

Mit jelenthet a zero waste a munkahelyen? Sok vállalat igyekszik úgy kialakítani termékeit és folyamatait, hogy kiküszöbölje a használt termékek és anyagok káros hatásait. Egyre több iroda és gyár szisztematikusan csökkenti az általa termelt hulladék mennyiségét, és visszanyer minden lehetséges erőforrást, hogy megszüntesse a káros anyagok vízbe, talajba és levegőbe történő kibocsátását. A zero waste a munkában azt is jelenti, hogy csak jól kell tervezni és azt kell vásárolni, amire valóban szükség van. Jobb kevesebbet vásárolni, de jobb minőségben.

Nézzük tehát: alkalmazhatjuk a zero waste elveit akkor is, amikor otthon dolgozunk? Határozottan igen - az otthoni munkavégzés nagyszerű lehetőség a napi szokások javítására.

 

MIT TEHETÜNK A KÖRNYEZETÉRT TÁVMUNKÁBAN?

Valójában még akkor is, ha otthonról dolgozunk, sokat tehetünk. Kezdjük az otthoni munkakörnyezet elemzésével. Biztosan azonnal észreveszünk néhány olyan területet, ahol az ökoszemlélet javítható lenne. Hol érdemes elkezdeni?

 

TISZTELJÜK AZ ENERGIÁT

Bekapcsolva hagyod a számítógépet éjjel-nappal? Ez bizony hiba! Ha környezetbarátabb szeretnél lenni, kapcsold ki a számítógépet, ha befejezted a munkát. Energiát akkor is megtakaríthatsz, ha nem használsz képernyőkímélőt. Sokan elfelejtjük kihúzni a töltőt és a berendezéseket, amikor nem használjuk őket. Töltés után húzzuk ki ezeket a konnektorból, és gyorsan észrevesszük a különbséget a villanyszámlában. Szintén jó szokás az egyszer használatos elemek kerülni (pl. vezeték nélküli billentyűzet és egér), és ezt újratölthető elemekkel helyettesíteni. A zero waste életstílusban élni azt is jelenti, hogy tartózkodunk az elektronikus eszközök cseréjétől, amint egy új modell megjelenik a piacon. Az elektromos hulladék a mai társadalom hatalmas problémája. Tehát ha a régi telefonunk vagy számítógépünk még mindig működik, talán nem is érdemes lecserélni egy másikra!

 

FEKTESSÜNK BE ENERGIATAKARÉKOS IZZÓKBA

Az energiatakarékos izzók használata hosszú távon nagyon jövedelmező, ráadásul megfelel az irodák egészségügyi és biztonsági szabályainak. A leggazdaságosabb fényforrás ma a LED izzó, amely nagyon kevés hőt bocsát ki és UV-sugárzás nélkül ad fényt. Ezenkívül próbáljuk meg a nappali fényt a lehető leghosszabb ideig használni anélkül, hogy villanyt kapcsolnánk.

 

IGYUNK CSAPVIZET

A palackos víz műanyagban korunk rákfenéje. Mindenki ismeri ennek az anyagnak a káros hatásait, ezért érdemes felhagyni a műanyag palackokban történő vízvásárlással. A csapvíz ugyanolyan egészséges. Elég telepíteni a megfelelő szűrőt, vagy akár egy olyan eszközt, amellyel szénsavas vizet fogyaszthatunk. Környezetbarát lesz, és ezzel együtt spórolunk is! A műanyag témájához kapcsolódva még egy dolog: ne felejtsük el a hulladékok megfelelő szelektálását.

 

VEGYÜNK NÖVÉNYT

Sajnos a számítógép, a telefon és más eszközök negatívan befolyásolják az otthoni iroda levegőminőségét. Ezért a szobák gyakori szellőztetése mellett érdemes olyan növényt beszerezni, amely gondoskodik a ház levegőjéről (javasoljuk a helyi növénycserét, a Facebookon vagy a Plantswapp alkalmazásban lévő csoportok használatával). Íme néhány növény, amely jótékony hatással van a ház levegőjére: közönséges borostyán, viaszvirág, anyósnyelv, pletyka, csokrosinda, csüngőágú fikusz és a vitorlavirág.

 

CSÖKKENTSÜK A KARBONLÁBNYOMUNKAT – HASZNÁLJUNK KEVESEBB PAPÍRT

Igyekezzünk csak azt nyomtatni, ami feltétlenül szükséges. Ha lehetséges, váltsunk e-számlázásra. Törekedjünk arra, hogy dokumentumokat, szövegeket vagy prezentációkat e-mailben küldjük nyomtatás helyett. Ezzel óvjuk a természetet, és ezzel egyidejűleg spórolunk a papírral és a nyomtató fogyóeszközeivel. Ezenkívül érdemes a hagyományos füzeteket és jegyzetlapokat lecserélni elektronikus változatra.

 

CSÖKKENTSÜK A SZEMÉT MENNYISÉGÉT

Kezdjük azzal, hogy csak a legszükségesebb termékeket vásároljuk meg, és tegyünk meg mindent a műanyaggyártás korlátozása érdekében. Használjunk minden irodai kelléket a lehető leghosszabb ideig. Válogassuk a hulladékot 5 alapcsoportba. Az otthoni szelekció, majd aztán a hulladék újrahasznosítása megakadályozza a hulladéklerakók túltöltését, és csökkenti a természeti erőforrások elhasználását. Például, ha a papírhulladékot egy papírgyűjtőbe dobjuk, lehetővé tesszük belőle a papírtermékek újbóli előállítását.

Otthoni iroda zero waste stílusban. Hogyan lehet óvni a környezetet a távmunka mellett? 

 

MIÉRT ÉRDEMES VÁLTOZTATNI ÖKO-SZOKÁSAINKON, AKÁR KIS LÉPÉSEKKEL IS?

A zero waste már nem választás, hanem szükségszerűség, amelynek köszönhetően még mindig van esélyünk a természeti környezet megmentésére. Miért érdemes környezettudatosnak lenni?

 

ÓVJUK A KÖRNYEZETET

Az éghajlatváltozás nemcsak az embert, hanem minden állatfajt (pl. a méhpopulációt) is fenyegeti, és az erdők eltűnését okozza a Föld felszínéről. A mindennapi életben hozott döntések, még a legkisebbek is, befolyásolják a környezet romlásának gyorsaságát. Az ökológiai tudatosság terjesztése és a legapróbb változások végrehajtása is tényleges hatással van arra, hogy egy másik állat- vagy növényfaj eltűnik-e, és tiszta levegőt fogunk-e lélegezni.

 

A SAJÁT EGÉSZSÉGÜNKET TÁMOGATJUK

A zero waste-nek megfelelő élet közvetlen hatással van az egészségünkre is. Autó helyett a tömegközlekedés, vagy a kerékpár használata valóban befolyásolja a belélegzett levegő minőségét. Ezenkívül egy kis testmozgás biztosan nem árt, ahogyan az egészséges, kiegyensúlyozott étrend követése is - anélkül, hogy „tartalékot” is vásárolnánk.

 

PÉNZT SPÓROLUNK

Környezettudatosnak lenni egyszerűen megéri! Néha apró változtatások nagy megtakarításokat eredményezhetnek. Minden energiatakarékos izzó vagy a konnektorból kihúzott töltő valódi megtakarítást eredményez. Míg az energiatakarékos elektronikus berendezések általában drágábbak, mégis olyan befektetés, amely biztosan megtérül.